Ladataan...
Sähköpostiosoite
Salasana
kirjaudu
Tilaa uusi salasana
Täytä alla olevaan kenttään rekisteröitymisen yhteydessä antamasi sähköpostiosoite. Saat paluupostissa linkin, jota klikkaamalla saat uuden salasanan.
Sähköpostiosoite
ruoka
liikunta
edistyminen
foorumi
ARTIKKELIT
|
ASIANTUNTIJAT
|
reseptit
|
tutustu
|
REKISTERÖIDY
OMAT TIEDOT
Kiloklubin keskustelut
>
Ulkonäkö
> Juoksijan korppukantapäät
Otsikko
Viesti
Lisää hymiöitä
Lihavoitu
Kursiivi
Alleviivaus
Yliviivaus
Lainaus
Kappale
linkki
Voit lisätä hymiön klikkaamalla sitä.
[b]
lihavoitu
[/b]
[i]
kursiivi
[/i]
[u]
alleviivattu
[/u]
[quote]lainattu teksti[/quote]
Merkitse suosikiksi
Poista suosikeista
Juoksijan korppukantapäät
Sivu:
<
1
2
3
Helinä81
torstaina, 16. heinäkuuta 2009 klo 10:57
torstaina, 16. heinäkuuta 2009 klo 09:07
androgyyni kirjoitti
:
Haaveissa olis käydä pedikyyrissä joku kerta ihan hemmottelun vuoksi.
Joka kevät haaveilen, että käyn pedikyyrissä laitattamassa varpaat kesäkuntoon ja joka kevät se vaan unohtuu.
ukrm
lauantaina, 15. elokuuta 2009 klo 19:26
Älkää unohtako jalkakylpyä, sitä tulee tehtyä vaan niin harvoin.
Taidankin laittaa jalat vatiin kun kohta menen saunaan, jalkojani kyllä rasvaan aina saunan jälkeen.
Raspin käyttöä ei kyllä suositella, tulee kovettumia vaan enemmän.
Itselläni on nailoninen pesuliina jota joskus käytän "raspaamiseen". ja säärille kuivaharjaamiseen.
Allu10
01.08.08 72.0kg, 23.05.09 57.0kg, vyotarolta -25cm =)
lauantaina, 15. elokuuta 2009 klo 19:34
Itse olen iankaiken raspannut jalkapohjat ja kantapaat eritoten vahintaan kaksi kertaa viikossa ja vaikka paljon jaloillani olenkin niin eipa ole viela kovettumia tullut vaikka en jalkojani rasvaile taikka kulje kosteussukat jalassa! =)
Jos alkaa hoitamaan oikein pahassa kunnossa olevia kantapaita joita ei juuri ole vuosikymmeniin hoidettu niin kehoittaisin kylla kaymaan edes sen yhden kerran ammattilaisen pakeilla eli pedikyyriin, mars! Maksaahan se Suomessa paljon, mutta jos vaivat helpottaa ja sielta saa ammattitaitoista apua ja vinkkeja kotihoitoon niin kylla se varmasti on sen vaarti
Mutta se on totta etta ne jalat on usein viimeisena hoitolistalla, sitten vasta kun ne prakaa niin aletaan kiinnittamaan huomiota, valitettavasti =/
Telluu
sunnuntaina, 16. elokuuta 2009 klo 09:04
Pedikyri ei ole minulla edes hemmotteluhoitolistalla vaan välttämättömyys pari kertaa vuodessa ja vähintään ainakin vaellusreissun jälkeen.
Allun kanssa samoilla linjoilla. Jos jalat ovat päässeet pahaan kuntoon (pahoja halkeamia tms.) niin kannattaa aloittaa ammattilaisen tekemällä perushuollolla ja hyvillä ohjeilla. Jalkojen hoito ei vaadi mitään kalliita merkkituotteita mutta sitäkin enemmän aikaa ja vaivaa jos harrastaa esim. juoksua tai vaeltamista. Hyviä vinkkejä tässä ketjussa olikin ihan roppakaupalla.
Minulla on kotikäytössä shollin jalkakylpy ja rasva, bodyshopin öljyt sekä hohkakivi (raspin sijaan). Tärkein on ehkä kuitenkin vanhan ajan puuvillaiset "tennissukat". Jalkakylpy, öljy ja sukat jalkaan vällyn alle kömpiessä ja hetken kuluttua on kuin olisi saanut kokonaan uudet jalat.
Sipsitär
sunnuntaina, 16. elokuuta 2009 klo 10:18
Ei raspausta ei ei ei ja vielä kerran EI! Kunnollista rasvaa, mahdollisimman rasvaista siis kunnon kökö ja antaa imeytyä. Ei heti kannata sukkaa laittaa jalkaan, se rasva imeytyy siihen sukkaan! Telkkaria kattellessa on ihan hyvää aikaa antaa rasvan imeytyä. Sit sukat jalkaan kun lähtee liikkeelle - ei liukastu. Ne halkeamat paranee ihan hyvin, ei tarvitse lähteä sitä ihoa irrottelemaan raspilla, uskokaa pois, se on huonoin vaihtoehto. Kunnollista rasvaa niin helpottaa. Ei siis mitään peruskevyttä käsivoidetta vaan sitä oikein rasvaista, tönkköä tavaraa mitä saa apteekista. Mä itse käytän Dermosilin extra treatmentia.
Raspaus tuntuu helpoimmalta vaihtoehdolta ja tuntuu, ettei niistä kuivista kohdista muuten pääse eroon mutta kokeilkaa edes miltä tuntuu kun rasvaa kunnolla. Yllättävää kyllä, paljon paremmassa kunnossa pysyy korppukantapäät! Ja vielä kun pitää huolen, että sitä rasvaa tulee laitettua jo ennenkuin ne menee huonoon kuntoon....niin ei mee ees huonoon kuntoon!
kuunkantaja
sunnuntaina, 16. elokuuta 2009 klo 10:55
Raspauksen yksi huono puoli ovat ihorikot, mitä huoleton, huolimaton tai osaamaton raspaaja herkästi saa aikaan. Pahimmillaan tämmöisistä infektioporteista tulee sitten ruusu kinttuun, joten tuota ei nykyään todellakaan suositella.
Aikaisemmin sanotuista suosittelen itsekin erityisesti Helosania, käy talvella muuallekin korppukohtiin ihossa ja tehot on erinomaiset. Muovipussihaude on myös hyvä hätäapu, jos oikein kurjassa kunnossa ovat jalat (eikä niitä nyt päiväkausia pidetä ja jalkoja niissä haudota! yön yli ei vielä haittaa tee.)
Pedikyyriähän suositellaan jo siinä vaiheessa, kun ensimmäiset jalkaongelmat, kovettumat tms ovat ilmestyneet, mutta enpä ole itsekään saanut vielä sijoitettua tuommoiseen. Olisi kyllä varmasti hyödyllistä ja mukavaa.
Sivu:
<
1
2
3
Sivun alkuun
Hae keskusteluista
Uusimmat ketjut
Painonhallinta
»
Missä mättää??
tänään
kello 20:55
Vertaisryhmät
»
Huhtikuussa laihdutuksen aloittavat!
tänään
kello 20:51
Vertaisryhmät
»
55 kg:n tavoittelijat
tänään
kello 20:20
Omalla vastuulla
»
Juttailu
tänään
kello 20:18
Vertaisryhmät
»
80 cm vyötärön tavoittelijat
tänään
kello 20:15
Rekisteröidy
Yhteistyössä