Ladataan...
Sähköpostiosoite
Salasana
kirjaudu
Tilaa uusi salasana
Täytä alla olevaan kenttään rekisteröitymisen yhteydessä antamasi sähköpostiosoite. Saat paluupostissa linkin, jota klikkaamalla saat uuden salasanan.
Sähköpostiosoite
ruoka
liikunta
edistyminen
foorumi
ARTIKKELIT
|
ASIANTUNTIJAT
|
reseptit
|
tutustu
|
REKISTERÖIDY
OMAT TIEDOT
Kiloklubin keskustelut
>
Ravinto
> SUOSITTELEN hyvää tuotetta tai reseptiä!
Otsikko
Viesti
Lisää hymiöitä
Lihavoitu
Kursiivi
Alleviivaus
Yliviivaus
Lainaus
Kappale
linkki
Voit lisätä hymiön klikkaamalla sitä.
[b]
lihavoitu
[/b]
[i]
kursiivi
[/i]
[u]
alleviivattu
[/u]
[quote]lainattu teksti[/quote]
Merkitse suosikiksi
Poista suosikeista
SUOSITTELEN hyvää tuotetta tai reseptiä!
Sivu:
<
1
2
3
4
...
19
20
21
22
23
24
25
...
34
35
36
37
>
MatildaS
Kohtuus kohottaa nautintojen arvoa!
tiistaina, 2. helmikuuta 2010 klo 13:47
Keitin Pirkan luomuporkkanasoseesta, soijarouheesta ja kikherneistä hyvän keiton. Oli nopea, kun olin laittanut soijarouheen likoamaan jo aikaisemmin.
Maustoin keiton inkiväärillä, kurkumalla, maustepippurilla ja currylla. NAM!
Annos oli kahdelle, koska en laittanut paljon vettä.
"Sitä näkee kumman paljon, kun ei aina juokse." -Pikku Myy
MatildaS
Kohtuus kohottaa nautintojen arvoa!
keskiviikkona, 3. helmikuuta 2010 klo 10:01
Sain äsken maistaa jalapenolla maustettuja Rips ruis snacksejä. Oli yllättävän hyviä! Aika tulisia, mutta niihin tuli vähän kuin himo!
Rasvaa 6 %.
Toinen snäksi, jota olen jo aikaisemmin kehunut on nää kuivatut, viinietikalla maustetut punajuurilastut, real snacksit. Ne löytyy ruokahaustakin punajuurilastulla.
"Sitä näkee kumman paljon, kun ei aina juokse." -Pikku Myy
Neejuska
keskiviikkona, 3. helmikuuta 2010 klo 12:18
Kehittelimme mieheni kanssa makoisan smoothien joka on loistava juuri
treenien jälkeen
. Avokado pehmentää rahkan makua ja tekee pirtelöstä
ihanan kermaisen
. Reseptistä tulee
3-4 annosta/1,5L
kannu
Hedelmäinen proteiinipommi
1 prk rasvatonta rahkaa
2dl rasvatonta maustamatonta juguttia
1-2 dl pakastevadelmia
1 avokado
2 appelsiinia
rasvatonta maitoa notkistamaan
Kaikki mikseriin ja mikseri surraamaan. Todella
nopea ja helppo
. Lopputulos on ihanan samettinen pirtelö joka ei kaipaa edes makeutusta. Jos olet imelän perään voit lisätä sekaan ruokalusikallisen hedelmäsokeria.
Ja eikun herkuttelemaan
Neejuska
keskiviikkona, 3. helmikuuta 2010 klo 12:38
Vielä tällainen helppo arkiruoka.
CHILI
Tee
tomaattipohjainen jauhelihakastike
johon lisätään 1pkr
kidney/valkoisia papuja tai linssejä
. Jos nämä ovat jo valmiiksi tomaattikastikkeessa ei tomaattimurskaa tarvita erikseen. Meillä on tapana maustaa kastike
meksikolaisittain tuliseksi
Pilko
erillisiin astioihin yhteen
sipulia
, toiseen
valkosipulia
, yhteen
tomaattia, paprikaa, kurkkua
ja
juustoraastetta
sekä isoon kulhoon
jäävuori/lehtisalaattia
Ruoka
tarjoillaan
seuraavasti
Kukin ottaa lautaselleen haluamansa määrän salaattia ja kasaa muut kasvikset
kerroksittain
. Tämän päälle laitetaan kastike jonka
päälle laitetaan juustoraaste ja sipulihakkelukset.
Raikasta ja täyttävää
Hinni Miironen
Asenne ratkaisee - aina!
lauantaina, 6. helmikuuta 2010 klo 10:32
Meitsi tekee tuota vähän samalla tyylillä, mutta päälle laitan juustoraasteen sijasta turkkilaista jugurttia ihan maustamattomana.
Neufchâtel
Tästä ei pääse, kuin alaspäin!
lauantaina, 6. helmikuuta 2010 klo 10:40
on tosi hyvää tuo chili. itse opin sen äitipuoleltani joskus kun olin ihan pieni. siitä tuli heti lempiruokani
ja se on nopeakin vielä. Jos kiireinen päivä, niin tuo on oiva TERVEELLINEN pikaruoka ja maistuu myös lapsille
Karakali
Liikun nyt, liikun aina.
lauantaina, 6. helmikuuta 2010 klo 13:31
Koin eilen ahaa elämyksen kun puristelin
tuoreesta sitruunasta
pisaroita katkarapu-avokadosalatin päälle: tuli ihana ja raikas maku!! Ei tarvinnu majoneesia tai muita kastikkeita.
Rustica
torstaina, 11. helmikuuta 2010 klo 12:52
Olen kokeillut kaikenlaisia yhdistelmiä, mutta rakuuna, kirveli ja rosmariini yhdistettynä carriin on mielestäni paras.
Eli hankin vaikka broilerin file pihvejä tai minuutti pihvejä marinoimattomana. Laitan laakeaan astiaan punaviinietikkaa korkillisen, on noin 1/4 dl, ja sotken siihen mausteet. Esim. tl carrya, tl rosmariiniä, tl suolaa ja aina ripaus mustapippuria. Varsinkin erilaisia yrttimausteta voi vaihdella ja yhdistää aika vapaasti. Ja useimmissa purkeissa lukee minkä kanssa ko. yrtti sopii, mutta ei kannata liikaa uskoa purkkeja vaan rohkeasti kokeilla itse.
Joskus lisään marinaadiin öljyä, mutta linjojen kanssa taistellessa se ei mielestäni ole välttämätöntä. Jos laitan öljyä, tulee sitä korkeitaan 1/4 dl. Myös appesiinin mehu tai jopa raastettu kuori käy hyvin, varsinkin rosmariinin kanssa.
Sitten lihat pyöritellään seoksessa ja annetaan marinoitua vähintään tunnin välillä käännellen. Lopuksi nopea paisto riittävällä lämmöllä, ei liian kauan, mutta kypsää pitää tulla.
Jasak
torstaina, 11. helmikuuta 2010 klo 13:01
Tässä hyvä, joskin ehkä ei ihan tavallinen marinadi kanalle. Tästä annoksesta tulee aika paljon (itse upotin siihen 6 isoa rintafilettä).
Sitruuna kannattaa pestä hyvin, ja viipaloi sitten siivuiksi, ja siivut sitten marinadiin mukaan. Annoin maata marinadissa yön yli, ja paistoin sitten uunissa kasvisten kanssa (porkkana, sipuli, paprika, kikherneet, oliiveja). Kaadoin marinadin kasvistenkin päälle, ja hyvää tuli. Lapsetkin tykkäs.
1 dl Oliiviöljy
2 dl Valkoviini, kuiva
1 kpl Sitruuna, punnittu kuorineen, keskik.
7 kpl Valkosipulin kynsi
5 kpl Timjami, tuore, oksa
1 tl Suola, ruokasuola, jodioitu
1 tl Mustapippurirouhe
anskuja
läpi vaikka harmaan kiven
torstaina, 11. helmikuuta 2010 klo 20:23
Tämä on mun suosikki grillikaudella
öljyä
soijaa
sherryä
grillimaustetta ilman suolaa
chilirouhetta
kanat, lihat tai kasvikset (kesäkurpitsa, sipulit, pikku tomaatit ja paprikat vaikkapa) marinoitumaan edellisenä iltana, kalat ja katkaravut pari tuntia ennen paistoa. liiat marinadit pois ennen grillaamista ja eiku syömään
Sivu:
<
1
2
3
4
...
19
20
21
22
23
24
25
...
34
35
36
37
>
Sivun alkuun
Hae keskusteluista
Uusimmat ketjut
Liikunta
»
366 päivää, montako tuntia?
tänään
kello 19:53
Vertaisryhmät
»
75 kg:n tavoittelijat
tänään
kello 19:52
Vertaisryhmät
»
Verkkiksen laihdutusryhmä
tänään
kello 19:48
Vertaisryhmät
»
Tammikuu 2012 aloittajat: BMI 28-30
tänään
kello 19:43
Liikunta
»
Askelmittari
tänään
kello 19:43
Rekisteröidy
Yhteistyössä