Ladataan...
Sähköpostiosoite
Salasana
kirjaudu
Tilaa uusi salasana
Täytä alla olevaan kenttään rekisteröitymisen yhteydessä antamasi sähköpostiosoite. Saat paluupostissa linkin, jota klikkaamalla saat uuden salasanan.
Sähköpostiosoite
ruoka
liikunta
edistyminen
foorumi
ARTIKKELIT
|
ASIANTUNTIJAT
|
reseptit
|
tutustu
|
REKISTERÖIDY
OMAT TIEDOT
Kiloklubin keskustelut
>
Ravinto
> SUOSITTELEN hyvää tuotetta tai reseptiä!
Otsikko
Viesti
Lisää hymiöitä
Lihavoitu
Kursiivi
Alleviivaus
Yliviivaus
Lainaus
Kappale
linkki
Voit lisätä hymiön klikkaamalla sitä.
[b]
lihavoitu
[/b]
[i]
kursiivi
[/i]
[u]
alleviivattu
[/u]
[quote]lainattu teksti[/quote]
Merkitse suosikiksi
Poista suosikeista
SUOSITTELEN hyvää tuotetta tai reseptiä!
Sivu:
<
1
2
3
4
...
17
18
19
20
21
22
23
...
37
38
39
40
>
MatildaS
Kohtuus kohottaa nautintojen arvoa!
keskiviikkona, 6. tammikuuta 2010 klo 11:17
Tääkin oli muistaakseni KK:sta, muokkasin ohjeen ihan vegeversioksi. Alkup. ohjeessa oli oikeaa pekonia.
Oli muuten aivan ihana piirakka!!
Papu-"pekoni"piirakka
12 palaa
Taikina:
1 keitetty peruna
4 dl täysjyvävehnäjauhoja
0,5 tl leivinjauhetta
150 g voita tai margariinia
0,5 rkl sitruunamehua
2 rkl kermaa tai vettä
Täyte:
1 punasipuli
2 porkkanaa
n. 150 g tuoreita sieniä (esim. siitake)
pieni purjo
1 rkl öljyä
reilu 1/2 pss Kasvispaloja à la Bacon (Hälsans Kök, pakastealtaasta)
1 rkl vehnäjauhoja
2 dl punaviiniä tai vettä
100 g sulatejuustoa
½ tl rouhittua mustapippuria
1 tl kuivattua rakuunaa
(suolaa)
1 tlk papusekoitusta
1 dl juustoraastetta
(Voiteluun munaa)
Valmista ensin taikina. Kuori peruna ja raasta pienimmällä terällä kulhoon. Mittaa sekaan jauhot, leivinjauhe ja paloiteltu rasva. Nypi ainekset sekaisin.
Lisää sitruunamehu ja kerma ja sekoita nopeasti sekaisin. Älä vaivaa. Taikina on pehmeää.
Nosta taikinakulho jääkaappiin vähintään puoleksi tunniksi.
Kuori sipulit sekä porkkanat ja leikkaa ohuiksi suikaleiksi. Viipaloi sienet ja puhdistettu purjo.
Kuumenna "pekonisuikaleita" öljyssä pari minuuttia.
Lisää kasvikset ja paista sekoitellen 5 minuuttia.
Ripottele sekaan jauhot ja sekoita hyvin.
Kaada pannuun punaviini, sekoita ja kiehauta kastike. Lisää sulatejuusto ja mausteet. Nosta kastike pois liedeltä.
Voitele halkaisijaltaan noin 24 cm:n piirakkavuoka. Painele jauhojen avulla vähän yli puolet taikinasta vuoan pohjalle ja reunoille.
Pistele pohja ja ripottele valutetut pavut pohjalle. Kaada sieniseos papujen päälle ja ripottele lopuksi pinnalle juustoraaste.
Kaaviloi lopputaikina jauhojen avulla leivinpaperin päällä pyöreäksi levyksi ja kumoa piirakalle kanneksi. Poista paperi ja pistele kanteen haarukalla reikiä. Voitele halutessasi munalla ja paista 225 asteisessa uunissa alimmalla ritilätasolla noin 30 minuuttia, kunnes pinta on kullanruskea. Anna jäähtyä hiukan. Tarjoa lisänä vihreää salaattia.
"Sitä näkee kumman paljon, kun ei aina juokse." -Pikku Myy
MatildaS
Kohtuus kohottaa nautintojen arvoa!
keskiviikkona, 6. tammikuuta 2010 klo 11:20
Tää on herkkuruokani, maku muuttuu kasviksia vaihtelemalla. Lisänä esim täysjyvänuudelit tai -basmatiriisi.
Kasviscurry
4 annosta
2 keltajuurta tai pala lanttua
1 palsternakka
2 valkosipulinkynttä
1 purjo
250 g parsakaalia
2 tl öljyä
1-3 tl currytahnaa
100 g siitakesieniä
1 pieni tlk (160 ml) kevytkookosmaitoa
1-2 dl vettä
1 tlk (n. 300 g) säilöttyjä kikherneitä
2 tl soijakastiketta
Pinnalle silputtua tuoretta korianteria
Kuori keltajuuret, palsternakka ja valkosipulit ja leikkaa ne kuutioiksi. Halkaise purjo, huuhtele lehtien välistä ja viipaloi purjo. Leikkaa parsakaalin kukinto lohkoiksi, kuori varsiosa ja paloittele se.
Kuumenna öljy paistokasarissa tai kattilassa. Kuullota keltajuuri- ja palsternakkakuutioita pari minuuttia. Lisää currytahna, purjo, parsakaalin varsiosa sekä sienet ja jatka kypsentämistä muutama minuutti. Kaada päälle kookosmaito ja hiukan vettä. Hauduta kannen alla noin 5 minuuttia, lisää sitten parsakaalikukinnot ja jatka hauduttamista toiset 5 minuuttia, eli kunnes kasvikset ovat lähes kypsiä. Valuta ja huuhtele kikherneet. Sekoita ne soijan kanssa kasviscurryn joukkoon. Kuumenna kiehuvaksi. Tarkista maku ja ripottele pinnalle silputtua korianteria.
Tarjoa esimerkiksi keitetyn basmatiriisin kanssa.
Ruoan voi maustaa currytahnan sijaan chilillä, curryjauheella ja jeeralla tai intialaisella mausteseoksella esimerkiksi garam masalalla.
"Sitä näkee kumman paljon, kun ei aina juokse." -Pikku Myy
MatildaS
Kohtuus kohottaa nautintojen arvoa!
keskiviikkona, 6. tammikuuta 2010 klo 11:22
Intialainen linssipata eli Dahl
6 annosta
1 tuore chili
2 (puna)sipulia
(1 valkosipulinkynsi)
2 cm:n pala tuoretta inkivääriä
2 tl öljyä
0,5 tl jauhettua neilikkaa
1 tl jauhettua kardemummaa
1 tl murskattuja korianterinsiemeniä tai jauhettua korianteria
1 kanelitanko
0,25-0,5 tl rouhittua mustapippuria
0,5 tl suolaa
3 dl linssejä
n. 5 dl vettä
Halkaise chili ja poista siemenet ja kanta. Suikaloi chili ja silppua kuoritut sipulit (ja valkosipuli). Raasta kuorittu inkivääri. Kuumenna öljy kattilassa ja kuullota siinä chiliä, sipulia, valkosipulia ja inkivääriä. Lisää mausteet ja kääntele puoli minuuttia sipuliseoksen joukossa. Kaada kattilaan huuhdellut linssit ja kuumenna sekoittaen pari minuuttia. Lisää kattilaan vesi. Kuumenna kiehuvaksi. Peitä kannella ja hauduta miedolla lämmöllä kypsäksi noin 10 minuuttia. Tarkista kypsennysaika linssipaketista. Punaiset ja keltaiset linssit kypsyvät nopeasti, vihreät ja ruskeat tarvitsevat vähän pidemmän ajan. Tarkista veden määrä ja lisää tarvittaessa. Poista kanelitanko ja nosta ruoka tarjolle.
Tarjoa vaikka keitetyn riisin kanssa. Lisäkkeeksi sopii vaikka toi edellinen kasviscurry...
"Sitä näkee kumman paljon, kun ei aina juokse." -Pikku Myy
Premnas
keskiviikkona, 6. tammikuuta 2010 klo 19:48
Ne jotka tykkää makeasta ruoasta...
Sipulikeitto:
-6 keskikok. sipulia
-pakastepurjosipulia pieni pussi
-valkokaalia n. 150g?
-pari valkosipulin kynttä
-n. 7dl kuohukermaa
-voita kuullottamiseen
-oliiviöljyä loraus
-neitsytkookosöljyä n. 1rkl
-currya, ruususuolaa, yrttiseosta, maustepippuria, paprikajauhetta
-viherpippurikoskenlaskijaa puoli pakettia
-seesaminsiemeniä
Paloittele sipulit ja kuullota kattilassa voin ja oliiviöljyn kera. Lisää kerma, paloiteltu kaali, kookosöljy, paloitellut valkosipulit, seesaminsiemenet, mausteet ja lopuksi pieneksi paloitellut koskenlaskijan palat. Anna hautua pienellä teholla hiukan yli vartti.
Tästä kattilallisesta syö kaksi ihmistä kaksi päivää.
MatildaS
Kohtuus kohottaa nautintojen arvoa!
torstaina, 7. tammikuuta 2010 klo 16:33
Lisää kasvisruokaa, soijasellaisia
Soijasuikaleiden tai –pyöryköiden peruskeitto-ohje neljälle:
8 dl voimakasta kasvislientä tms
(2 laakerinlehteä, 6 kokonaista pippuria)
3-4 dl kuivattuja soijasuikaleita tai pyöryköitä
Kuumenna kasvisliemi kiehuvaksi ja mausta sitä halutessasi lisää. Kaada sekaan soijapalat. Keitä 10-15 minuuttia. Kaada siivilään ja purista soijapaloja kevyesti kuivemmaksi.
Keitetyt säilyy jääkaapissa pari päivää.
Soijacurry
Kuori ja kuutio yksi porkkana, 200 g lanttua, yksi sipuli ja muutama valkosipulinkynsi. Kuullota kasvikset öljytilkassa ja mausta ne 1-2 teelusikallisella currytahnaa. Kumoa sekaan esikeitetyt tai kuivat soijapalat, pieni tölkillinen (160 ml) kookosmaitoa sekä 2-4 dl vettä. Veden määrä riippuu, onko soijasuikaleet kuivia vai eivät. Keitä kannen alla hiljalleen 10-30 minuuttia, riippuen siitä onko palat esikypsennettyjä. Tarkista välillä nesteen määrä. Mausta kala- tai soijakastikkeella ja silppua päälle tuoretta persiljaa tai korianteria. Tarjoa riisin kanssa.
Soijapyörykät italialaisittain
Kuullota kattilassa tai paistokasarissa öljyssä 1 silputtu sipuli ja valkosipulinkynsi sekä raastettu porkkana. Lisää 1 tlk tomaattimurskaa, 2 rkl tomaattipyreetä, 1 tl sokeria, 2 rkl kasvisfondia ja 0,5 tl rouhittua pippuria. Kuumenna kiehuvaksi ja lisää keitetyt tai keittämättömät soijapyörykät sekaan. Jos käytät keittämättömiä, lisää tomaattiseokseen 2 dl vettä. Hauduta esikeitettyjä pyöryköitä kannen alla noin 10 minuuttia. Kuivia pyöryköitä täytyy hauduttaa 30 minuuttia (tarkkaile myös nesteen määrää!) . Tarkista maku ja silppu ruoan pinnalle reilusti tuoretta basilikaa ja tarjoa esimerkiksi pastan kanssa.
Chili sin carne
Silppua 1 sipuli ja kuutioi 1 paprika. Kuullota öljyssä. Sekoita joukkoon 2 rkl tomaattipyreetä ja jatka kuumentamista hetki. Kaada sekaan 1 tlk chilillä maustettua tomaattimurskaa, 2 dl vettä sekä 2 dl soijarouhetta. Hauduta kannen alla miedolla lämmöllä noin 15 minuuttia. Tarkista välillä nesteen määrä. Kastike saa olla sakeaa. Valuta ja huuhtele 1 tlk ruskeita/kidneypapuja ja kumoa kastikkeen sekaan. Kuumenna, lisää chiliä tai muita mausteita ja tarjoa esimerkiksi tacojen tai tortillojen täytteenä.
"Sitä näkee kumman paljon, kun ei aina juokse." -Pikku Myy
Salinas
sunnuntaina, 10. tammikuuta 2010 klo 18:18
Kokeilen yhtenä päivänä "Täyttävää sosekeittoa" ja se oli tosi hyvää. Poikaystäväkin tykkäs vaikka sano ettei oo mannapuuron voittanutta
Suosittelen! Helppo ja nopea.
Enoshima
maanantaina, 11. tammikuuta 2010 klo 20:31
Broileri-kookoskeitto (ET-lehti 2/2007)
250 g broilerijauhelihaa tai broilerin filesuikaleet
1-2 rkl öljyä
1 sipuli
1 rkl keufta-mausteseosta
0,5-1 tl chilijauhetta
7 dl vettä
1,5 kanaliemikuutiota
4 dl (1 prk) kookosmaitoa
3 dl punaisia linssejä
(Käytä keuftan sijasta n. 0,5 tl musta- ja roseepippureita, noin 1 tl juustokuminaa eli jeeraa, ripaus kanelia ja noin 1 tl kuivattua minttua)
Ruskista liha tilkassa öljyä kattilassa. Lisää silputtu sipuli, keufta-mauste ja chili. Sekoittele hetki, lisää sitten vesi, kanaliemikuutiot ja kookosmaito. Kuumenna ja lisää huuhdotut linssit. Anna keiton hautua noin 20 minuuttia, jotta linssit muhentuvat.
Mielettömän hyvää - kattila on juuri kiehumassa - voiku olisi jo huominen lounasaika!
« Muokattu viimeksi: maanantaina, 11. tammikuuta 2010 klo 20:34 muokkaaja: Enoshima »
mantax
asioilla on tapana järjestyä
tiistaina, 12. tammikuuta 2010 klo 17:30
Rosollia varten hankittuja punajuuria jäi yli, joten etsin kiloklubin resepteistä jotakin uutta. Löysin
valkosipuli-punajuurikeiton
. Helppo tehdä, aineksia löytyi valmiiksi kotoa ja maku on todella hyvä ja väri herkullinen. Kaloreita annoksessa vain 77. Maustoin itse vielä garam masala mausteella, mutta esim. tuorejuustonokare sopisi myös.
DonHessu
perjantaina, 15. tammikuuta 2010 klo 18:56
Jos on niinku minä eli töihin ite joutuu ottamaan ruoat ja useimmiten valmisruokaa yms...
Huomasin erittäin hyvänmakuiseksi ja halvaksi pirkan spagetti & jauheliha. Omasta mielestäni paljon parempaa kuin saarioisten yms. Ja halpaakin vielä!
E: Ja kuten varmasti moni jo tietääkin.. Mutta varmuuden varalta lisään, tonnikala on erittäin hyvä ja halpa proteiinilähde :P
Pumpero
“Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today.”
perjantaina, 15. tammikuuta 2010 klo 19:03
Sori pakko kommentoida tuota DonHessun tonnikala komenttia.
Ei tonnikala niin halpaa ole, kilohinta on yleensä lähemmäs 10euroa.
Mutta hyvää se silti on..
Sivu:
<
1
2
3
4
...
17
18
19
20
21
22
23
...
37
38
39
40
>
Sivun alkuun
Hae keskusteluista
Uusimmat ketjut
Painonhallinta
»
Mikä on kun ei laihdu????!!!
tänään
kello 18:49
Arjen pulinat
»
Huonon huumorin ystävät
tänään
kello 18:41
Vertaisryhmät
»
Tavoitepainoon vuoden 2012 loppuun mennessä!
tänään
kello 18:30
Vertaisryhmät
»
75 kg:n tavoittelijat
tänään
kello 18:19
Vertaisryhmät
»
Helmikuussa-12 aloittavat!!
tänään
kello 18:19
Rekisteröidy
Yhteistyössä