Ladataan...
Sähköpostiosoite
Salasana
kirjaudu
Tilaa uusi salasana
Täytä alla olevaan kenttään rekisteröitymisen yhteydessä antamasi sähköpostiosoite. Saat paluupostissa linkin, jota klikkaamalla saat uuden salasanan.
Sähköpostiosoite
ruoka
liikunta
edistyminen
foorumi
ARTIKKELIT
|
ASIANTUNTIJAT
|
reseptit
|
tutustu
|
REKISTERÖIDY
OMAT TIEDOT
Kiloklubin keskustelut
>
Arjen pulinat
> Kuukuppi
Otsikko
Viesti
Lisää hymiöitä
Lihavoitu
Kursiivi
Alleviivaus
Yliviivaus
Lainaus
Kappale
linkki
Voit lisätä hymiön klikkaamalla sitä.
[b]
lihavoitu
[/b]
[i]
kursiivi
[/i]
[u]
alleviivattu
[/u]
[quote]lainattu teksti[/quote]
Merkitse suosikiksi
Poista suosikeista
Kuukuppi
Sivu:
1
2
3
4
...
15
16
17
18
>
repsukka
Perse erellä puuhun
perjantaina, 15. helmikuuta 2008 klo 09:37
Täällä on melkoisen naisvaltainen kävijäkunta, joten ajattelin pistää tästä tämmöisen keskustelun vireille. Eli: löytyykö täältä itseni lisäksi muita kuukupin käyttäjiä? Entä löytyykö sellaisia, jotka eivät ole moisesta kuulleetkaan? Tai sitten niitä, jotka ovat kuulleet, mutta eivät ole (vielä) kokeilleet?
Minä päädyin kuukupin käyttäjäksi erään toisen keskustelupalstan kautta, kun siellä kuukuppia suositeltiin ja täytyy sanoa, että oli kyllä niin hyvä päätös, että soisin kaikkien naisten tekevän samoin
Ei nimittäin ole lainkaan tullut ikävä mitään hiostavia terveyssiderättejä eikä tamppooneja, jotka tuntuvat imaisevan kaiken kosteuden hiusrajasta asti
Maksoin kuukupistani 30e ja se tosiaan maksaa itsensä takaisin nopeasti, sillä sama kuppi voi olla käyttökelpoinen useita vuosia! Eikä tule läjäpäin roskaa, mitä muut kuukautissuojat tuottavat.
Jos mainostaminen sopii, niin suosittelen tutustumaan sivustoon www.kuukuppikunta.net . Sieltä löytyy vastaukset oikeastaan kaikkiin mahdollisiin ja mahdottomiin kysymyksiin, mitä vain voi mieleen tulla kuukuppiin liittyen
Aurora
Karppina on kevyempää
perjantaina, 15. helmikuuta 2008 klo 10:29
Täällä toinen onnellinen käyttäjä
Ja tuo kuukuppikunta on paras paikka tutustua aiheeseen ennen kupin hankkimista. Päädyin tuonne sivuille kestovaippainfon kautta. Eihän kupin käyttäminen ihan heti onnistunut, mutta nyt jo sujuu. Tekniikka laji
ullu
perjantaina, 15. helmikuuta 2008 klo 11:22
Juu, muutama vuosi on jo tullut käytettyä. Varsinkin liikunnassa kuukuppi on tosi kätevä. Ja muutenkin tietty
Riepu
Onnelliseksi ei voi tulla, onnellinen voi vain olla.
perjantaina, 15. helmikuuta 2008 klo 12:21
Käytössä ollut pari vuotta. Aivan loistava! Voin suositella kaikille.
muppetti
Kansakunnan suuruus ja moraalinen kehitys voidaan mitata sen mukaan kuinka se kohtelee eläimiään
tiistaina, 19. helmikuuta 2008 klo 00:10
Täällä on eräs kupista haaveileva ja tarkoituksena olisi oma kuppi hankkia lähiviikkoina
hieman kyllä jänskättää, että sopiiko minulle, vai hajoavatko paikat
mistäs olette kuppinne ostaneet?
Riepu
Onnelliseksi ei voi tulla, onnellinen voi vain olla.
tiistaina, 19. helmikuuta 2008 klo 05:51
Omani ostin Ruohonjuuresta (onkohan se sen niminen kauppa). Löytyyhän noita myös apteekeista ja nettikaupoista.
Aurora
Karppina on kevyempää
tiistaina, 19. helmikuuta 2008 klo 08:45
Ostin ihan lähiapteekista. Useimmat apteekit myy Lunettea (koko 2). Toisen kupin (Lunette koko 1) ostin netistä kuukuppi.fi sivulta. Hintaeroa ei juuri tule. Käytän ekoina päivinä tota isoa ja loput ajasta tota pientä. Ja anteinneista olen ottanut puolet pois ja tarkoitus on leikata kokonaan. Auttoi kyllä paljon, vaikka tuntui hurjalta mennä leikkelemään... En vaihtaisi pois tuota kapistusta, vaikka alku oli hankalaa
Suovilla
tiistaina, 19. helmikuuta 2008 klo 09:23
Luin n. vuosi sitten netistä moisesta kapistuksesta, ja täytyy sanoa, etten yhtäkään negatiivista kommenttia ole siitä lukenut. Itsekin olen harkinnut sen hankkimista.
Kuinka usein kuukuppi tyhjennetään? Pestäänkö se tyhjennyksen yhteydessä? Entä jos joutuu käyttämään yleistä wc:tä jossa on yhteiset käsienpesualtaat? Toivottavasti ei ole tyhmiä kysymyksiä...
Katjushka
Yritetään vihdoinkin oikeasti tosissaan!
tiistaina, 19. helmikuuta 2008 klo 09:54
Itselläni ainakin riittää kun kupin tyhjentää ja pesee kaksi kertaa päivässä, aamulla ja illalla. Eli aamulla onnistuu ennen töihin menoa, ja illalla kun on takaisin jo kotona. Kuulemma kupin voi myös vain pyyhkiä esim. vessapaperilla tyhjennyksen jälkeen jos on pakko, mutta omasta mielestäni se tuntuu liian epähygieeniseltä.
Tuo kuppi on kyllä tosi ihana kapistus, kuukautisia ei nykyään oikeastaan edes huomaa. Joskus meinaa oikein unohtaa tyhjentää se kuppi illalla, niin huomaamaton se on. Minkäänlaisia ylivuotojakaan ei tarvitse pelätä eli itse en tarvitse edes pikkarisuojia menkkojen aikaan.
Kuppi (Lunette) on ollut käytössä noin vuoden, pois en vaihtaisi!
Aurora
Karppina on kevyempää
tiistaina, 19. helmikuuta 2008 klo 14:07
Mulla tyhjennysväli riippuu päivästä. Eli ekoina päivinä tyhjennän 3-4 kertaa ja sitten 2 kertaa. Riippuu niin vuodon määrästä. Meillä töissä on onneksi pieni allas vessakopinkin puolella ja oma saippua on mukana pienessä pullossa. Saippuaan kannattaa kiinnittää huomiota, ettei ole vääränlaista (ostin apteekista, ph 3,5 ja hajusteeton, mutta samantyylisiä löytyy kyllä halvemmalla isommista kaupoista).
Aina en pese saippualla, jotkut eivät saippuaa käytä koskaan. Desinfiointi sitten menkkojen loputtua omassa kattilassa tai esim. pakastusrasiassa, johon kaadetaan kiehuvaa vettä päällä pari kertaa.
Ja ekoina yöinä mulla pitää olla (kesto)side varmistuksena, koska silloin saattaa tulla yli. Muutenkin käytän (kesto)phsiä, jos vaikka tyhjennys unohtuu, niin ei haittaa.
Sivu:
1
2
3
4
...
15
16
17
18
>
Sivun alkuun
Hae keskusteluista
Uusimmat ketjut
Ravinto
»
Mättöpäivä
tänään
kello 20:11
Vertaisryhmät
»
Verkkiksen laihdutusryhmä
tänään
kello 20:11
Vertaisryhmät
»
UUSI KILOKLUBILAINEN? Esittäydy täällä!
tänään
kello 20:08
Omalla vastuulla
»
Juttailu
tänään
kello 19:31
Vertaisryhmät
»
65 kg:n tavoittelijat
tänään
kello 19:23
Rekisteröidy
Yhteistyössä